Kurumsal Eğitmenin Dijital Alet Çantası – 1 Veri Toplama Araçları

Kurumsal eğitim biriminiz henüz bir akademi olmadıysa, öğrenme yönetim sistemi kulan(a)mıyorsanız, departman bütçeniz yazılımlar için yeterli değilse ve elde olanları en iyi şekilde kullanarak daha verimli çalışmak istiyorsanız sizlere bir kaç ipucu vereceğim. Sunacağım çözümlerin hemen hepsi ya ücretsiz ya da çok düşük bütçelerle kullanabileceğiniz yazılımlar. Her ne kadar kurumsal akademilerin eğitime ayırdıkları para azımsanmayacak düzeyde olsa da, yalnızca bir ya da birkaç çalışanı olan eğitim birimi çalışanlarının da işlerini kolaylaştıracağını umduğum bazı küçük önerilerim olacak.

Önerilerimi kullanmadan önce kurumunuzun bilgi güvenliği ve kişisel verilerin korunması politikalarına uyumlu olup olmayacağını hukuk, bilgi teknolojileri ve insan kaynakları birimleri ile görüşerek değerlendirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Veri Toplama

Eğitim ihtiyaç analizi, eğitimlerin değerlendirilmesi, yoklama ve katılım takibi hatta mini sınavlar ve sınavlar için sizlere yardımı olacağını düşündüğüm yazılımları bu başlıkta toplayacağım.

Microsoft Forms

Microsoft tarafından sunulan ve formlar aracılığı ile veri toplamanıza imkan veren ücretsiz bir servis. Eğer kuruluşunuz Office365 ve PowerApps kullanıcısı ise Microsoft PowerBI ile bütünleşik ve otomatik çalışacak şekilde formlarınızı düzenleyebilirsiniz. Bu imkanlarınız yok ise ücretsiz bir Microsoft hesabı oluştururak, formları kullanabilir ve katılımcılarınızdan ihtiyaç duyduğunuz verileri toplayabilirsiniz.

Google Forms

Google Forms, Microsoft Forms’tan daha önce hizmet vermeye başlamış olan bir servistir. Küçük özellik farklılıkları olsa da temelde aynı işlevlere sahipler, Google Forms’u da Gsuite ile bağlantılı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca Google Forms birçok bulut yazılım uygulaması ile de entegre çalışabiliyor.

LimeSurvey

Açık kaynaklı bir anket yazılımı olan LimeSurvey ücretli ve ücretsiz versiyonları olan bir yazılım. Özellikle ücretsiz sürümü kullanım, kurulum ve entegrasyon olarak alternatiflerine göre daha zahmetli olsa da özellikle KVKK kapsamında bulut sunucuları kullanamayanlar için iyi ve ücretsiz bir alternatif. Topluluk sürümünü kuruluşunuz içerisinde yer alan küçük bir sunucuya ya da sanal sunucuya kurararak ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Diğer Alternatifler

Bu başlık altında ise Türkiye’den ve Dünya’dan sınırlı ücretsiz kullanıma sahip ya da ücretli olan uygulamların adlarını vereceğim.Yorumlar

“Kurumsal Eğitmenin Dijital Alet Çantası – 1 Veri Toplama Araçları” için bir yanıt

  1. […] toplama araçları konusunda kısa bir bilgilendirme yapmıştım, eğer okumadıysanız yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu yazımda ise topladığımız verilerimizi hangi yazılımları […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.